Başlangıç > Ahiret, Dini Hikayeler, İman > En Hayırlı Gence Bir Misal

En Hayırlı Gence Bir Misal


İslam açısından en hayırlı genç tasvir edilse nasıl bir profil çıkar ortaya. Bu konuda okuduğum bir yazıda bir misal hoşuma gitti ve en hayırlı genç açısından güzel bir örnek olduğu düşündüm ve paylaşmak istedim.

Bir genç gece yarasında mum ışığında ders çalışıyordu. İlmi konulara daldığı bir sırada kapısı çalınır. O vakitte bir misafirin geleceğine olanak vermeyerek ve misafirin kimliği öğrenme merakıyla kapıyı açar. Karşısında genç ve güzel bir kızcağız durmaktadır. Misafir, yolunu kaybettiği ve etrafa başka bir ışık görmediği için onun kapısını mecbur kaldığını söyler.

Genç talebe, misafirini geri çeviremez, onu o gece karanlığında ve sokağın sokağına terkedemez, çaresizlik içinde kızı içeri alır. Kızı içeriğe alıktan sonra onun için uygun bir köşe tayin ettikten sonra ders başına oturup geceye doğru ders çalışmaya devam etmeye başlıyor. Utangaç ve gizli-saklı nazarlarla onu seyreden kızcağız, izlenimlerinden sonra gence hayret eder. Çünkü genç, mum ışığının alevine arada sırada elini tutuyor ve bir mühlet beklettikten sonra elini çekiyordu. Bu hal içerisinde sabaha ulaşılır.

Gün ağardıktan sonra genç kız gencin evinden ayrılır ve evine döner. Halkın yardımıyla ulaştığı evi, Osmanlı vezirlerinden birinin sarayıdır. Bu genç kızda o sarayın sahibinin kızıdır. Saray halkı bütün merak ve endişeleriyle genç kızının geceyi nerede nasıl geçirdiği sorarlar. Genç başından geçenleri, olayları, gencin tuhaf hallerini ve misafirperverliğini anlatır. Vezir o genci saraya davet eder ve niçin sabaha kadar elini mum ışığının alevine uzatıp çektiğini sorar. Yusuf yüzlü genç, “Yolunun kaybettiği için kapıma gelen misafiri dışarıda bırakamazdım. Bu sebepten dolayı onu kulübeme aldım. Nefsimin aldanmalarına karşı koyabilmek için de, elimi ara sıra mumun bana Cehennem ateşini hatırlatan alevi üzerine koydum. Şeytan beni kndırmaya yeltendiğinde, parmağımı ateşe tutarak nefsime cehennem azabını hatırlattım ve böylece yanlış  bir şey yapmaktan kurtuldum.”

Vezir bu Yusuf yüzlü gencin durumunu, halini ve davranışlarını göz önüne alarak kızı ile genci evlendirir.

İşte hikayemizde burada son bulur. Bir İslam düsturu ve Allah aşkıyla yanan gönlün doğru yolda kalma çabaları. En hayırlı genç nefsine hakim olan, şeytanın aldatmalarına karşı ayağını sağlam basan ve her zaman ahiret bilinci içerinde olan gençtir. Lütuf ve ikram ise rızasını beklediğimiz Rabbimiz’dendir. Gerek bu dünya da gerekse ahiretimiz de. Selametle…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: