Başlangıç > Takvim Yaprağı > Paylaşma ve Erdemi

Paylaşma ve Erdemi


Toplumların dirlik, huzur ve güven içerisinde bulunabilmesi güzel hasletlerle donamış,birbiriyle kenetlenmiş, paylaşma ve dayanışmayı ilke edinmiş bireylere sahip olmasına bağlıdır.Paylaşma dayanışma ve yardımlaşmayı da beraberinde getiren ahlaki bir erdemdir.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de;” İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmemekten sakınma) üzüre yardımlaşın.Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın…”(Maide,5/2) buyurulmaktadır.

Hz.Peygamber’in davranış biçimlerinden biri de “…Veren Allah’tır,ben taksim ediciyim…” (Buhari,”İlim”,13) anlayışıdır.Mevlana’da “Haktan alır, halka veririm,”demiştir.Bu itibarla sahip olduğunuz maddi ve manevi nimetleri başkaları ile paylaşmak çok önemli bir erdemdir.Sevinç,nimetler,güzellikler paylaştıkça artar.Bu aynı zamanda Allah’a karşı bir şükran gereğidir.Aynı şekilde üzüntü,acı,güçlük ve zorluklar da paylaştıça azalacaktır.İnsanın benciliğini yenmesi paylaşması erdeminin farkına varmasına bağlıdır.

Paylaşma gibi yüce bir duyguya ermek kişiye diğre toplum fertleriyle kaynaştırır.İnsanın kendisi ile ve içinde yaşadığı toplum bireyleri ile barışık bir biçimde yaşamasını sağlar.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: