Kadir Gecesi


Oruç ibadetiyle geçirdiğimiz rahmet ve bereket mevsimi Ramazan’ın sonuna yaklaşıırken, Yüce Kitabımız’da “in aydan daha hayırlı” olduğu bildiren Kadir Gecesini idrak etmenin sevinç ve mutluluğu yaşamaktayız.
Kadir Gecesi değeri, insanlığa rehber, şifa ve ebedi mutluluğun anahtarı olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim’in, o gecede yeryüzü ve beşerle buluşmaya başlamasından kaynaklanmaktadır:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik.Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadr,97/1-5)

Kadir Gecesi, Rabbbimizin bizlere sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanıdır.Kadir gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Ku’an’ı lafzıyla okumanın ve dinlemenin üzerinde derin bir şekilde düşünmekten ve mana ikliminde yol alarak hayatımızda onu rehber edinmekten geçer.

Bu gece esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kebul edildiği bir kutlu gecedir.Bizler, böylesi müstesna geceleri kendimizi yenileme fırsatı olarak değerlendirilmeli, kendimiz, ailemiz ve bütün insanlık için dua etmeliyiz.Kadir Gecenizi tebrik eder, bu genin, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: