Başlangıç > Takvim Yaprağı, Zekat > Fakirin Hakkı Zekat

Fakirin Hakkı Zekat


Zekat, İslam’ın beş temel esaslarından biridir.Zekat; fakir,miskin ve muhtaç kimselerin acil ihtiyaçlarının zenginler tarafından belli oranlarda görülmesini, böylece aralarında yakınlık oluşmasını temin eder.
Zekat, servet düşmanlığının önler ve mala manevi güvence sağlar.Zekat ve sadaka, malın bir nevi manevi sigortası gibidir.
Zekat, fakirin hakkıdır.Allah Teala dinen zengin sayılan kimsenin malının kırkta birini fakirlere ayırmıştır.Vakti geldiktam sonra artık zekat olarak tahakkuk eden miktar, mal sahibinin değil fakirin kısmetidir.Vermeyenler, zaten fakir olan kimselerinin malını haksız yere alıkoymuş olurlar. Kur’an-ı Kerim’de; “Mallarında (yardım) isteyen ve (iffetinden dolayı istemeyip) mahrum olanlar için bir hak vardır.”(Zariyat,51/19) buyurulmuştur.
Zekatın bir amacı da servetin belli kimseler elinde orantısız bir güce dönüşmemesi ve toplumda ekenomik denge kurulmalıdır.”O mallar, içinizden yanlızca zenginler arasında dolaşan bir servet (ve güç) haline gelmesin diye (Allah böyle hükmetmiştir.)”(Haşr,59/7)
Zekatın kelime anlamı temizlenmedir.Fakirin hakkı verilince hem mal temizlenerek helal mal haline gelmesi sağlanmakta hem de bir ibadeti yerine getirdiğimiz için kalbimiz mal hırsından ve günahlardan temizlenmektedir.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: