Başlangıç > Namaz > Hırsızlığın En Kötüsü: Namazdan Çalmak

Hırsızlığın En Kötüsü: Namazdan Çalmak


İslam’ın biz müslümanlara şart koştuğu beş temel ilkeden biri olan namaz, biz müslümanlar için Allah’a yaklaşmak, ona şükretmek ve onun rızasını kazanmak için vazgeçilmez ibadettir.Ahirette ilk olarak sorulacak olan namazın faziletini kavramak çok önemlidir.

Yüce Allah evreni ve biz insanları yaratırken bir çok nimeti beraberinde yaratmış.Bizim dünyada yaşantımızı devam ettirmemiz için dünya aleminde bir çok canlı vaya cansız varlığı hizmetimize vermiştir.Bu konu ile ilgili bir çok ayettede bahsedilmiştir.Kur’an-ı Kerim’de sıkça geçen “Halen şükretmiyecek misiniz?” ayeti bunun apaçık bir göstergisidir.

Rabbimiz bu nimet için bize farz kıldığı namazı ne kadar doğru kılıyoruz.Yarattığı her şey bir mükemmellik bulunun doğa için ne kadar şükrediyoruz.Şükrün en iyi ifade edildiği namazı doğru ve eksiksiz kılmak gerekir.Beş vakitte secdeye vardığımız namazda sadece Allah rıza için ve onun huzurunda olduğumuzu unutmayarak namaz kılmak gerekir.Şeytanın hiç hoşuna gitmeyen davranışlardan biri olan insanın namaz kılmasıdır.İnsan namaz kılmaya başladığı andan ihtibaren insanı namazını tam anlamıyla kılamasına mani olmaya çalışır.Özelliklede kulun secdeye kapanması onu deli eder.Kendi kendine ” ademoğlu secde etti, ben ise Allah’ın emrinden çıktım.” diye söylenir.

İnsan namaza başladığında bunun varkına varaçaktır.Aklına gelmeyen binbir türlü fikir aklına gelecektir.Bunlarının mimarı ise şeytan başkası değildir.İnsanın namazını hızlı hızlı kılması ister, secdede fazla kalması istemez.İnsanın namazdan çalması için yani tam anlamıyla namazı kılmasını engellemek için elinden geleni yapar.”Hey sağ bak, şitt sola bak, şu adama bak ” vb. şekillerde vesvese verir.Bu vesveselere kanmak namazı idrak etdemeyişimize neden olur.”Kaçınçı rekattayım, hangi duayı okudum” diye sonra sormaya başlarız kendimize.

Bu konu hakkında güzel bir örnek sunmak istiyorum size.Ebu Hanife’ye ne sorarsalar bilirmiş.Adamım biride koyduğu parasının yerini unutmuş ve Ebu Hanife’ye sormuş.Ebu Hanifi’de “Git şurada iki rekat namaz kıl gel” demiş. Adam tam namazını kılacakmış ki birden paranın yerini hatırlamış.Adam sonra Ebu Hanife’ye “Daha namaz kılmadan paranın yerini hatırladım” demiş.İşte müslüman kardeşlerim gizem zaten burda. Namaz kılmasını istemeyen şeytan iyi iş başında.

Şeytan insanın önce namaz kılmasını istemez, insan bu kısmı aşar namaz kılmaya başlarsa da namazı tam anlamıyla eda etmenizi istemez.İşte bu düşmanımızı yenmemiz için kendimize daha fazla namaza varerek namaz kılmalıyız.Bunun için öncelikle okuduğumuz bütün arapça ayetlerini ve duaların manaları bilmeliyiz.Sonrada Allah’ın huzurunda olduğumuzu unutmayarak namazı kılmalıyız.

Selam ve dua ile…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: