Başlangıç > Hadis-i Şerif > Amel Defterinizi Kapatmayın !

Amel Defterinizi Kapatmayın !


     İnsanın bu fani dünyaya kendi adına bırakacağı en değerli hazine hayırlı bir evlattır. Bu neredeyse bütün müslümanların istekleri arasında yer alır.Peki ne yapmalıyız ki bu evladımızı bizim lehimize ve İslam’a hayırlı olmasını sağlarız.Bu değerli varlıklarımızı bir altına bir elmasa çevirebiliriz.

      Bu soruyu irdelemeden önce bizim adımıza yani lehimize diye tabir ettiğimiz husus ne?Bu konuda biraz konuşalım.Bilinir ki insanoğlu akıl çağına erdiğinde yani tam anlamıyla kendini ve çevresini tanıdığında amel defteri açılır.Bilinci olduğu bu çağdan sonra ölünceye kadar yapmış olduğu en ince iyilik,sevap,günah,haram vb. ameller tek tek amel defterine yazılır.Bu amel defterini dünyada olduğumuz zamana kadar şekillendirebilir.Ya peki öldükten sonra ne yapmalıyız.Biliyor muyuz ki dünyada işlediğim ameller bizi cennete götürecek.İşte bu hususta ölümden sonraki amel defterinin devam etmesi için bizden sonra gelen nesnilimiz devreye girer.

      Bu konuya açıklık getirelim biraz.Dünyada bıraktığımız oğullarımız akrabalarımız ve dostlarımız bizim için kabir hayatında yardım edecek olan kişilerdir.Onların sizin ruhunuzu okuttuğu mevlidler, sizin adınıza yapmış oldukları çeşmeler, sizin adınıza yapmış oldukları tüm hayır ve hasenatlar sizi kabir hayatında rahatlacak olan davranışlardır. Burada önemli olan böyle hayırlı ve güzel davranışları sergileyen oğullar ve akrabalar yetiştirmektir.

      Düşünün şöyle bir…Sizin adınıza yapılmış bir çeşme.Hele bir de sıcak bir yerde susayan insanların susuzluğunu gideriyorsa tamam.Suyu içen insanlar önce kendileri için bu nimetin ne kadar değerli olduğunu anlarlar sonrada sizin vesileniz ile Allah’ın nimetini içerler.Bir de”Allah razı olsun” dediler mi işte bu dua sizi gelir ve bulur.Fakat her şeyden önce duanın takdirini Allah (ac) bilir.

      Umarım bu konuda sizi bir şeyler katabilmişimdir.Şimdi gelelim asıl meseleye.Bu iradeye sahip nesil yetiştirmeye.Şu dünyanın dönüşünde savrulan oğullarımıza ve kızlarımıza nasıl anlatacaktık bu olan biteni. Klasik cümle olacak ama söylemek istiyorum. “Ağaç yaşken eğilir.” İşin derin ve ince noktası burası.Çocuk yaştan ihtibaren başlayan eğitimlerle sağlayabilir.İslamın bulunduğu her mekana ve zamana götürmeliyiz evlatlarımızı. Sizinle birlikte abdest alsınlar sizinle birlikte namaz kılsınlar sizinle beraber tesbihatta bulunsunlar.Bunları yaptıktan sonra yapılacak en önemli şey dua yani tevekkül etmektir.Evladımız hayırlı bir birey olması için Rabbimize dua etmeliyiz.Bizim için hayırlı olmasını dilemeliyiz.Sonra bu konuda çaba harcamaya devam etmeliyiz.

Allah bütün müslüman kardeşlerime hayırlı evlat ve evlatlar nasip etsin.Amin…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: