Bismillâhirrahmânirrahîm


Allah’ın Rahmeti ve Bereketi üzerine olsun ziyaretçim.Geçtim bilgisayarın başına şu güzel bloguma ne eklesem diye düşündüm. Size nasıl yardımcı olabilir bu ekleyeceğim yazılar, videolar, resimler ile dedim. Özellikle de yapmış olduğum bu paylaşım çok okunmalı.İnşallah öyle olur.Çünkü bu yazı için ayırdığım zamanın hakkını vermeli ve ziyaretçilerimden dua almalıyım inşallah.Bu düşünceler içerisinde “Bismillâhirrahmânirrahîm” ele almaya karar verdim. Bismillâhirrahmânirrahîm ile en çok aranan bir takım şeyleri bu yazıda toplamaya çalıştım. İnşallah hayırlı olmuştur.

Bismillâhirrahmânirrahîm arapça yazılışı 

” بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيمم” bu şekilde yazılmaktadır.

Bismillâhirrahmânirrahîm anlamı nedir? 

Bismillâhirrahmânirrahîm dilimize “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” çevrilmektedir ve genellikler bu anlamda bilinmektedir. Fakat en doğru anlamda ”  “Rah­man ve rahîm olan Allah adına,… adını anarak,… Allah’tan yardım dileyerek…” çevirmek bilmek daha doğru olduğu ifade edilmektedir.

Bu bilgileri öğrendikten sonra anlamını öğrendiğimiz besmelenin içindeki Rahman ve Rahim ne demek bunlara göz atalım.

Rahman ne demek?

Rahman ismi Allah’a hahsus olup  “en uzak geçmişe doğru bütün yaratılmışlara son­suz ve sınırsız lütuf, ihsan, rahmet bahşeden” anlamına gelmektedir.Rahman, rahmetiyle mu­amele ederken buna mazhar olan varlığın hak etmesine, lâyık olmasına bakmaz, bu sıfatın tecellisi yağmur gibi her şeyin üzerine yağar, güneş gibi her şeyi ısıtır ve aydınlatır. (Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an Yolu:I/6-8.)

Rahim ne demek?

Rahim ismi “çok merhametli, rahmeti bol” anlamına gelmektedir. Bu sıfatı Allah’ın kulları da nitelenebilir. O’nun, daha ziyade kullarının gelecekte elde etmek üzere hak ettikleri, lâyık oldukları sınırsız rahmetini, lütuf ve merhametini ifade etmektedir. “Esirgemek” ve “bağışlamak” bu sonsuz, engin ve etkisi çeşitli rahmetin ancak bir parçası, etkilerinin yalnızca bir çeşididir. (Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an Yolu:I/6-8.)

Bismillahirrahmanirrahim resimleri

Bir çok islami sitesinden bulduğum Bismillahirrahmanirrahim yazılı resimleri aşağıya ekledim.Dilediğinizi kullanabilirsiniz.

 1. oktay
  Temmuz 8, 2013, 7:33 am

  arapça yazılışı yanlış beyan etmişsin düzeltin lütfen

  • Temmuz 19, 2013, 8:57 pm

   Allah razı olsun dikkatiniz için. Düzeltilmiştir.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: